czwartek, 7 marca 2013

Lanesplitter skirt

W czasie ostatniego spotkania dziewiarek w końcu pokazałam SKOŃCZONĄ spódnicę wykonaną wg wzoru Tiny Whitmore, Lanesplitter. Chciałam ją zrobić od dawna, tj. od momentu powrotu do dziergania rok temu. Oryginał jest wykonany z Noro, więc cena mnie skutecznie odstraszała. Ale na którymś ze spotkań zobaczyłam spódnicę robioną wg tego wzoru z włóczek skarpetkowych przez Dobranoc. Postanowiłam zrobić swoją wersję i wyszła znakomicie, że tak powiem nieskromnie bardzo. Robiłam ją z włóczek Fabel (czarna) i Delight (turkusy, fiolety) Dropsa na drutach KP 2,5. 
Nie mam jeszcze zdjęć skończonej, więc pokazuję z etapu dokończone-ale niezupełnie, czyli ze spotkania 2 miesiące temu. Chciałam pokazać kolory.

zdjęcie ze strony e-dziewiarka.pl



Zobowiązałam się koleżance Kasi, że wyjaśnię dokładnie jak się taką spódnicę robi. 

Jeśli robimy spódnicę z dwóch kolorów lub rodzajów włóczek, to trzeba ustalić, który ma być "na wierzchu" czyli po prawej stronie spódnicy widać to jako oczka lewe (u mnie czarne), a który pod spodem - widoczne jakby u dołu oczka prawe (u mnie kolorowe).

Zaczynamy od nabrania na druty 4 oczek włóczkę kolorową.
Następnie robimy jeden rząd oczkami prawymi i jeden lewymi.
W kolejnym rzędzie zaczynamy dodawać w co drugim rzędzie (czyli zawsze na prawej stronie robótki) po jednym oczku zaraz po pierwszym i w przedostatnim. W oryginale jest dodawane w pierwszym i ostatnim, ale ja wolałam robić po swojemu. Oczka dodajemy sposobem kfb - knit front and back. Wiem, że Kasia robi tak jak i ja oczka lewe po rosyjsku, więc jeśli ktoś jeszcze tak robi :), zanim dołoży oczko sposobem kfb, musi sobie to oczko odpowiednio ułożyć/odwrócić na drucie tj. tak, żeby leżało faktycznie na prawo. Inaczej kfb będzie ciężko zrobić. 
Niezależnie od tego, że trzeba pamiętać by zawsze na prawej stronie robótki dokładać te oczka - jedno oczko na początku i jedno na końcu robótki, trzeba jeszcze pamiętać o zmianie nitek. Zaczęliśmy nitką kolorową - pamiętamy - 1 rząd oczka prawe, 2 lewe.
W 3 rzędzie włączamy nitkę czarną i przerabiamy rząd oczkami prawymi, 
4 rz. dalej nitką czarną, ale uwaga nadal oczka prawe,
5 rz. nitka kolorowa - oczka prawe,
6 rz. nitka kolorowa - oczka lewe,
7 rz nitka czarna - oczka prawe,
8 rz. nitka czarna - oczka prawe itd, itd.
Dodajemy oczka po obu stronach tak długo, aż prawy brzeg robótki będzie tak długi, jak chcemy, żeby była długa nasza spódnica.
Kiedy już to osiągniemy, zaczynamy odejmować po jednym oczku na prawym brzegu robótki (czyli za pierwszym oczkiem na prawej stronie robótki), ale nadal dodajemy w tym przedostatnim.
Robimy to tak długo, aż lewy brzeg robótki będzie tak długi, by być "obwodem bioder" naszej spódnicy.
W tym momencie gubimy 2 i ostatnie oczko. Sposób proszę sobie dobrać, jaki odpowiada. W oryginale jest ssk, ale jak ktoś robi lewe po rosyjsku, to wygodniej mu będzie k2tog.

Z tego wychodzi nam prostokąt, który wygląda mniej więcej tak:


Boki zszywamy i na górze spódniczki dorabiamy tunel na gumkę, dowolną techniką. Ja robiłam prawym i żeby się dobrze zginało na odpowiedniej wysokości zrobiłam rządek lewych i znów tyle samo prawych, zakończyłam i przyszyłam. Mam nadzieję, że wszystko jasne, a jak nie to pytać proszę.

Z powagą dużą i skupieniem tłumaczę Kasi, jak zacząć spódnicę :)
Zdjęcie pochodzi ze strony e-dziewiarka.pl

Jestem z efektu bardzo zadowolona! Jak będzie ładna pogoda, to może zrobię jakieś zdjęcia w plenerze i zademonstruję na sobie :) 

EDIT:
Po wielu pytaniach kierowanych do mnie drogą mailową lub pytaniami w tzw. "okienku" na e-dziewiarce, odpowiadam - na spódnicę w rozmiarze 38-40 zużyłam około 2 motków Delighta i 2 motków Fabela. Nie pamiętam czy coś mi zostało, albo czy minimalnie musiałam dodać. Niestety nie zapisałam... Teraz już staram się od razu podawać niezbędne ilości, ale ponieważ moje udziergi powstają czasami w "męczarniach", tzn. robię-odkładam-robię-odkładam-robię, to efekt jest taki, że w końcu nie pamiętam ile czego poszło. W tym przypadku robótka została przystopowana na jakiś czas brakiem Delighta w potrzebnym kolorze. Acha, robiłam na drutach 2,5.
Swoją drogą, lubię jak do mnie piszecie!

29 komentarzy :

  1. Bardzo dziękuję Makunko za tę instrukcję. Wszystko pojęłam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Makunko, bardzo piekna ta spodniczka! Zarowno sposob wykonania ciekawy i kolorystycznie tez super. Mam nadzieje, ze wstawisz zdjecia spodniczki na Tobie, gdyz jestem ciekawa jak sie uklada. Jest ku dolowi prosta czy tez sie troszke zweza? Bardzo mnie zainspirowalas i o ile pozwolisz chcialabym skorzystac z Twojego opisu i tez taka sobie wydziergac. Czy moglabys prosze podac ile moteczkow/dkg z kazdej z tych welenek zuzylas, jakie sa wymiary Twojego prostokata lub jaki orientacyjnie rozmiar nosisz.Gratuluje pomyslowosci i dziekuje za inspiracje. Pozdrawiam, ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję! Zaznaczam jednak, że pomysł nie mój. Zdjęcia zrobię, ale jak wyjdzie trochę światła :) Wymiary i zużycie uzupełnię pod postem, bo może faktycznie się komuś przyda.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Bardzo sie ciesze na Twoje zdjecia. Obejrzalam orginalna spodniczke Lanesplitter skirt i musze przyznac, ze Twoje kolorki duzo bardziej mi sie podobaja oraz wprowadzone przez Ciebie urozmaicenie w postaci extra paska. Z gory dzieki za podanie ilosci potrzebych welenek, bo z Dropsa jest do zaplacenia a z Noro wyszloby strasznie drogo. Milego wekendu

      Usuń
  3. super ta spodnica :)...ja bardziej spodniowo dzinsowa jestem, ale ta mi sie wyjatkowo podoba :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny pomysł z włóczką skarpetkową! Czekamy na zdjęcia na ludziu. *^v^*

    OdpowiedzUsuń
  5. Spódnica ekstra- ale to już wiesz. Dzieki za instrukcje wykonania.

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajna spódnica. Właściwie obie są fajne :-) Sposób bardzo mi się podoba, chętnie spróbuję tej metody!
    Pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo mi się podoba ta spódnica. Dziękuję za opis wykonania - mam nadzieję, że przed zimą zdążę zrobić dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Makunko zachwycałam się już dawno Twoją spódnicą, ale teraz chyba nadchodzi czas na moją wersję :)
    Planuję zrobić z takich włóczek jak Ty (tylko kolory inne) i stąd moje pytanie. Ile motków Delight Dropsa i Fabel poszło Ci na tę spódniczkę ?

    OdpowiedzUsuń
  9. No nie mam pytań, spódnica rewelacyjna wręcz... nie pomyśłałabym, żeby własny udzierg zakładać na te dolne atrybuty kobiecego ciała, ale ta Twoja wersja mnie naprawdę przekonuje! piękna!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sądząc po ilości odwiedzin tego posta, spódnica się podoba i cieszę się, że spora ilość koleżanek-dziewiarek znalazła tu pomoc. Ja też miałam pewne obawy co do noszenia "swetra" na pupie, ale obawy były nieuzasadnione!

      Usuń
    2. Niewątpliwie tym postem wprowadziłaś nową modę! i wcale się nie dziwię, że często oglądany jest ten post, bo raz - spódnica piękna, dwa - faktura tkaniny rewelacyjna, trzy - wełna wykorzystana w obrębie budżetu do zaakceptowania. No po prostu czad! o wyglądzie samej spódnicy na Tobie nie wspomnę! (widziałam w innym poście i chwalę tutaj:) )

      Usuń
  10. Ponieważ pytanie o ilość potrzebnej włóczki wraca co jakiś czas, dopisuję niezbędne informacje na koniec posta :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Makunko przeglądam ostatnio bardzo często Twój blog,postanowiłam też sobie taką spódnice zrobić.Dzięki bardzo za opis,ktory zrozumiałam.pozdr.Kaju

    OdpowiedzUsuń
  12. Hello, całkiem przypadkiem wybrałam takie same włóczki na moją Lanesplitter - w lutym Drops miał świetną promocję :) Przeglądając internet, trafiłam m. in. tutaj i chciałam podpowiedzieć, że można zrobić wersję tej spódniczki bezszwową, nie mamy wtedy tego problematycznego łączenia na jednym z boków. Pomysł nie mój, tylko znaleziony na Ravelry, ale skoro ktoś to rozpracował za nas, to myślę, że trzeba skorzystać ;) http://www.ravelry.com/projects/paulasulli/lanesplitter-2
    Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkie przyszłe producentki/właścicielki Lanesplittera ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. A mnie się ten drugi bok bardziej podoba, spuszczałabym z lewej a nie z prawej. Jest jakaś różnica? No i chyba te końce rzędów nie za dobrze mi wyszły.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo interesujący blog:-) opis klarowny,piękna autorka:-)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ciekawy blog:-) opis klarowny:-) piękna autorka:-)

    OdpowiedzUsuń
  16. właśnie dziergam spódnicę ze skosu,po swojemu,ale tu znalazłam ten pomysł,dziękuje

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam :) Właśnie trafiłam na Twój opis wykonania spódniczki, super przystępny i czytelny.
    Mam pytanie co do układania się udziergu na ludziu, a dokładniej na obszarze pas-biodra.
    Jak widzę , spódniczka jest prostokątem. Czy nie ma za dużo "materiału" w pasie, jeśli w biodrach jest ok (a właścicielka to "klepsydra" ;) ? Widziałam Dropsową propozycję, tam są rzędy skrócone... i tak się zastanawiam... bo Twoja jest bardziej w zasięgu moich umiejętności :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem nie jest za dużo. Dzianina ma to do siebie, że układa się "do figurki" :)

      Usuń
    2. W takim razie zabieram się do pracy :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

alize flower alpaca alpaka Alta moda Alpaca Lana Grossa komin otulacz Aniversario Artesano audiobook Ayatori bamboo fine bambus Batik bawełna bawełna anilux bawełna turkusowy beret biżuteria Boo Knits bouclé Bransoletka Caprice bransoletki z koralików bransoletki z koralików Toho Bretania Brushed Lace Candombe cascade yarns Cereza champagne chevron chiagoo Chorwacja chusta na drutach chusta na szydełku Cleopatra Wrap color affection czapka czapka na drutach Czesław Miłosz delicious delight dodatki na drutach dodatki na szydełku donegal Dream team dreiklang drops Drutozlot druty e-dziewiarka Ella Elton entrelac extra klasse fair island Feng Shui filigran Zitron Filisilk frędzle ginkgo granny square greina Hania Maciejewska himalaya kasmir Impressionist Sky islandzkie swetry lopi Jaipur Hat jedwab bourette jedwab traumseide jedwabny sweter Justyna Lorkowska kardigan Karkonosze kaszmir kelebek bawełna motylek kid seta Gepard Kid Silk kiddy's mohair ISPE kitchener Knit Pro Knitting for Olive kocyk dla dziecka kolczyki kolczyki rivoli Swarovski kolory Koniec świata kot książki lace Lace Lux Lana Grossa Lanesplitter skirt Lang Yarns len letni sweter na drutach loden macooncolor Malabrigo Manos Marte Matisse Blue mechita merino Merino 400 Lace Color merino sweter szary męski sweter mille colori baby mille colori big missoni mohair Mohair by Canard mural Muzyka narzęzia nauka Normandia Noro Ochre organico Out of Darkness Pan tu nie stał panda Pat Metheny patina Persia Pięćdziesiąt twarzy Greya Piosenka o końcu świata piórkowy sweter Playa podróże Pokoje pod Modrzewiem powidła Praga próbka przelicznik jednostek przepisy przędzenie rękawy Rios Riva rivoli rzędy skrócone seidenstrasse shadow wraps skarpetki na drutach sklep Makunki Sock sock Malabrigo soft bamboo Solare Mondial spotkania dziewiarek spódnica na drutach storczyki Storm street chic surf Swarovski sweet dreams sweter na drutach sweter na drutach z mohairu Szal Citron szal estoński szal na drutach Szklarska Poręba Szklarska Poręba Karkonosze sznurek bawełniany sznury szydełkowo-koralikowe szydełko szydełko tunezyjskie Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych techniki Toho triologie Turner tutorial tweed Twins Campolmi Vaa wakacje wełna Wenecja Whales Road Wilno włóczka na szal włóczka ręcznie farbowana wnętrza Wrocław wykończenia zagroda zamówienie Zapach Trzcin ZickZack zitron

Translate